БГ EN

Унгарките громят на водна топка пред 8000 зрители

Момент от мача между Унгария и Франция. Снимка: Budapest 2017 FINA Vizes Világbajnokság
19-07-2017 12:49 | Андрей Демирев

Резултати и акценти от втория кръг на груповата фаза на турнира по водна топка за жени на световното първенство по плувни спортове, което се провежда в Будапеща. Подготвени са за BGswim.com специално от Андрей Демирев, намиращ се на шампионата в унгарската столица.

Група А

Китай – Канада 8-9 (1-1,4-2,0-5,3-1)

В двубой за второто място в групата, никой не се съмнява, че Италия ще бъде първа, китайките доминираха в резултата до края на втората част 5-3. Недоумение предизвика техният срив в третата част 0-5, но канадките доказаха, че никой не трябва да ги подценява и накрая ликуваха заслужено.

Италия – Бразилия 18-4 (5-1,6-1,4-1,3-1)

Под ръководството на Фабио Конти огборът, известен в Италия като „Сетероза“, се намира в много добра форма и е един от фаворитите в първенството.

Група В

САЩ – Испания  12-8 (6-1,1-2,2-2,3-3)

Двубой за първото място в групата между последните два световни шампиона. Треньорите Адам Крикорян и Мики Ока изведоха два състава с много промени от олимпиадата в Рио.  Шест нови имена в редиците на олимпийските шампионки и четири сред испанките.

Първата част показа огромния потенциал на американската женска водна топка.

С 6 дебютантки и без нашумялата си звезда, вратарката Ашли Джоунсън, американките изумиха с интензивна защита, бързи контраатаки и точна стрелба (6-1).

Испанките успяха все пак да се съвземат от първоначалния шок и в останалите три части бяха напълно равностойни на съперничките си , дори се наложиха във втората с 1-2. Сред най-резултатните в мача с по три гола се отличиха Меделин Мюселман и Кайли Нюшул (САЩ) и Ани Еспар (Испания).

Нова Зеландия – Южна Африка 8-6 (2-1,1-2,1-1,4-2)

В мач за третото място в групата, даващо право на участие в осминафиналите, отбора на Нова Зеландия се наложи над Южна Африка, обръщайки мача в последната част от 5-6 на 8-6.

Група С

Япония – Холандия 8-20 (0-7,5-3,2-5,1-5)

Холандките търсеха победа с повече от 9 гола разлика, в борбата за първото място в групата при евентуално равенство в точките с Унгария, която се беше наложила с 20-11 над японките. Успяха да я постигнат благодарение най-вече на  Сабрина Ван дер Слоот, авторка на 6 гола.

Франция – Унгария 5-24 (0-7,2-7,3-6,0-4)

Унгарките разгромиха отбора на Франция пред 8000 възторжени зрители на „Алфред Хайош“.

Група D

Австралия – Русия 8-5 (1-2,2-1,3-1,2-1)

Рускините имаха лек превес в прогнозите за изхода от този сблъсък. Но след като поведоха с 2-1 през първата част, те отстъпиха инициативата на австралийките, които изравниха до почивката и превъзхождаха през втората половина от двубоя. Отново се потвърди, че когато Екатерина Прокофиева няма ден, а днес тя бе неузнаваема, Русия е уязвима.

Гърция – Казахстан 19-5 (5-0,4-2,4-1,6-2)

Безапелационна победа на гъркините над отбора на Казахстан, отбелязал само един гол от 10 числени преимущества в своя полза.