БГ EN

Япония хвърли първата бомба

20-07-2017 09:39 | Снимки: Андрей Андреев | Андрей Демирев

Япония сътвори първата голяма сензация на турнира по водна топка за мъже от световното първенство по плувни спортове, провеждащо се в Будапеща. Вижте и останалите любопитни моменти и резултатите от шампионата, отразени за BGswim.com от Андрей Демирев.

Група А

Канада – Казахстан 9-10 (2-2,3-3,3-2,1-3)

Малко очаквана победа на Казахстан над Канада, която беше завършила наравно с Черна Гора в първия кръг. Отборът ръководен от сръбския треньор Немяна Кнежевич изкова своя успех в четвъртата част, когато два гола на Рустан Укуманов обърнаха мача в негова полза.

Бразилия – Черна гора 5-14 (0-4,2-3,2-4,1-3)

Големият вратар Слободан Соро не бе достатъчен за да може Бразилия да затрудни далеч по-опитния си съперник.

Група
B

Унгария – Италия  9-9 (4-4,2-1,1-3,2-1)

В навечерието на първенството отборът на Италия, известен като „Сеттебело“, стана жертва на една твърде неприятна вирусна епидемия,  по време на лагер-сбора в град Сиракуза на остров Сицилия, в резултат на която титулярният  вратар Марко Дел Лунго и опитните Валентино Гало и Алесандро Велото, останаха извън състава.

По спешност бе върнат в него отказалият се от националния отбор вратар-легенда, 38 годишният Стефано Темпести. Поради това бе много интригуващо как ще се представи отборът на Алесандро Кампаня в първия сблъсък с противник от топ класа.

Твърд, луд, хаотичен“ – така самите играчи определиха мача на деня. Беше една жестока битка, с много физически сблъсъци, двама отстранени с червен картон за опасна игра и по трима от отбор с по три лични нарушения.

Италианците изненадоха с два бързи гола 0-2 и унгарците до края на двубоя бяха в ролята на  догонващи в резултата. Успяха да изравнят в самия край на мача. Най-резултатни в мача с по 3 гола бяха Мартон Вамош и Денеш Варга за унгарците и Винченцо Ренцуто за италианците.

Франция – Австралия 10-11 (5-4,1-2,1-3,3-2)

Треньорът на австралийците Елвис Фатович извърши истинска революция след ол.игри в Рио включвайки 9 нови играчи в състава.  Въпреки това Австралия се наложи в един инфартен мач над прогресиращия отбор на Франция. Отново лидер на ауси беше  Аарон Юрген, играч на европейския клубен шампион Солнок, който отбеляза три решителни гола в третата част на двубоя.

Група
C

Испания – Сърбия  5-11 (1-3,0-2, 2-3,2-3)

Световният и олимпийски шампион защити по категоричен начин своя авторитет.  Сърбите са запазили почти изцяло своя състав от Рио с две изключения: на мястото на легендарните Живко Гочич и Слободан Никич, треньорът Деян Савич даде път на младите Немяна Удовичич и Виктор Расович.

Испания на новия селекционер Давид Мартин е наполовина обновена с 6 млади играчи, които идват от юношеския национален отбор, воден от Свилен Пиралков.

Отборът напуснаха основни играчи. След Шави Гарсия, който стана национал на Хърватия, по подобен път тръгнаха и много важни за Испания играчи като Гийермо Молина и Гонсало Еченике, които ще играят догодина за Италия и Балаш Ширани, който пък се връща в отбора на Унгария.

Бившият голмайстор на Европа - Свилен Пиралков (вдясно) е част от треньорския щаб на Испания

Трудно разбираема е тази  политика на ФИНА, да се разрешава на ватерполистите на всеки две години да сменят своя национален отбор.  Но парите са над всичкоСега целта на Испания е да обиграва отбора за европейското догодина в Барселона и днес бе лесна плячка в ръцете на Супер отбора на плавите.

Южна Африка – Гърция  2-18 (0-5,2-3,0-5,0-5)

Лек тренировъчен мач за гърците преди важния им двубой за първато място в групата срещу Сърбия.

Група D

Русия – Хърватия  8-10 (3-1,3-3,1-4,1-2)

Руснаците поведоха с 3-1 в първата част и 6-4 на почивката, но отборът с по-голям потенциал, този на хърватите отговори красноречиво с 2-6 във втората част на мача. Маро Джокович (203 см) бе голмайсторът на двубоя с 4 попадения.

САЩ – Япония 7-15 (2-1,2-5,2-4,1-5)

Сензацията на деня. Американците по традиция обновяват изцяло състава си в началото на нов олимпийски цикъл и сръбският им треньор Деян Удовичич доведе в Будапеща един отбор със средна възраст от 21 години. Първата част премина според прогнозите 2-1 за САЩ, което задоволи присъстващия на мача известен американски киноактьор Аштон Кучер. Но той остана меко казано изумен от това, което се случи впоследствие.

Японските ватерполисти сътвориха истински трилър. Мълниеносни контри, скоростни комбинации и убийствени удари. Като самураите на Акиро Куросава с много мъжество и характер унижиха своя противник с победа с 8 гола разлика. В герой на мача се превърна 22-годишният Сейа Адаши отбелязал 7 гола.