БГ EN

САЩ взе дербито с Русия

Испания в атака. В борбата за топката и дамите стават груби. Снимки: Андрей Андреев
27-07-2017 14:52 | Андрей Демирев

САЩ спечели дербито с Русия от от полуфиналите на женския туурнир по водна топка на световното първенство по плувни спортове в Будапеща.

Подробностите от Андрей Демирев - човек на BGswim.com в унгарската столица.

Испания - Канада 12-10 (4-2,3-2,2-2,3-3)

Канада започна със същата защита, при която една бранителка застава пред голлинията до вратарката, а другите играят като при човек повече.

Разбира се, тя е ефективна ако притежаваш много добър вратар като Годро.

С тази постройка канадките преодоляха на четвъртфиналите  силния състав на Унгария. Ключът в мача бе дали Испания ще намери начин да преодолее тази оригинална защитна схема или ще остане безпомощна пред нея като домакинките.

Още първите няколко нападения на испанките показаха, че треньорът им Мики Ока бе изработил ефективен план за преодоляването й.

Бързо разиграване от единия до другия фланг, неочаквани смени на посоката в търсене на изненадващ пас зад гърба на бранителка на фланга и бърз удар в незащитения близък ъгъл на вратата.

По такъв начин за една част испанките вкараха същия брой голове като унгарките за целия мач - 4-2.

Втората част отново протече с надмощие на Испания, като в редиците й блестеше Ана Гаул – ватерполистката на СИС „Рома“, която вкара и трите гола за 3-2 в тази четвъртина и общо 7-4 на почивката.

Момичетата на Мики Ока играха много интелигентно през втората част от този полуфинал, разиграваха разумно, не прибързваха да стрелят и уддържаха на финалния штурм на канадките, които в един момент се доближиха само на един гол разлика 10-9 от своитe противнички. Но два гола на Беа Ортиз решиха мача в полза на испанките 12-10.

САЩ – Русия 14-9 (5-4,6-1,2-2,2-1)

Рускините започнаха мача без никакви комплекси срещу световните и олимпийски шампионки с два бързи гола на Симьонович и Прокофиева.

Американките възстановиха бързо равенството чрез Мюселман 2-2. Екатерина Прокофиева отново отбеляза два поредни гола 2-4, но рускините рискуваха прекалено много в нападение и американките организираха серия от бързи и резултатни контраатаки, които обърнаха мача от 2-4 на 5-4.

Втората част отборът на Адам Крикорян разгроми своите противнички с един тенисен резултат 6-1 за четвъртината. Американките разкриха целия си офанзивен арсенал.

Двубоят бе напълно решен и интригата в двубоя изчезна. До края американките обиграваха резервите си, а рускините се бяха вече примирили със загубата.

Мюселман и Ракел Фатал бяха най-резултатните ватерполистки с по 4 гола.