БГ EN

Цанков донесе втори медал от световното за ветерани

19-08-2017 19:00 | Василен Димитров

Медалите на българската сметка от световното първенство по плуване за ветерани в Будапеща вече са два.

Второто отличие отново е заслуга на Цанко Цанков. 30-годишният бургазлия завърши на 200 м бътерфлай трети във възраст 30-34 с време 2:11,18 мин.

Преди това представящият „Мастърс 2016“, но състезател на софийския „Олимп“ и трениращ при Красимир Захов здравеняк, стана световен вицешампион за ветерани на 200 м съчетано.

Самият Захов, който е президент на ПК „Спринт“ (Сф), е трикратен първенец на планетата при мастърите от Монреал през 2014 г.

На 200 м бътерфлай във възрастта шампион е руснакът Максим Ганикин - 2:05,28 мин. Среброто е за британеца Пол Стюърд Уилкис - 2:09,09.

Цанков беше с ключов принос да имаме повод за гордост даде и шестото място на мъжката ни смесена щафета 4 по 50 м.

Героите във възраст 125-129 години по постове са: Цанков, Ангел Пеев, Георги Сейменов и Кирил Ватев.

Нашите дадоха време 1:50,69 мин. Шампион е квартетът на Бразилия - 1:45,67 мин.

„Надявам се, че това беше последното плуване на 200 м бътерфлай в състезателната ми дейност и се радвам, че успях да спечеля бронзов медал. Плувах далеч от най-доброто си лично постижение 2:06,40 мин., което успях да постигна през 2013 г. по време на XXVII Лятна Универсиада в Казан. На смесената щафета 4х50 м  имахме шанс да минем с едно място напред, тъй като декласираха заелия второ място отбор на Полша. С другите момчета от отбора не сме имали възможност да тренираме съвместно предаването между постовете и мисля, че там имаме резерв от около секунда и половина, което би ни помогнало да се доближим до медалите“, заяви Цанков пред BGswim.com.

Следващото най-предно класиране от днешния ден от нашите е десетото място на Антон Михайлов на 200 м бруст 2:54,76 мин. във възраст 55-59 г.

Той е световен шампион от Крайст Чърч (Нова Зеландия през 2001 г.).