БГ EN

Над 150 спасители на състезание в Търново

Бургаският тим Започни да плуваш отново показа умения във водното спасяване във всички възрасти. Снимки: Мария Златкова
16-05-2018 11:28 | Мария Златкова

Над 150 състезатели мериха сили на ежегодния турнир по водно спасяване „Любен Кантарджиев“ във Велико Търново.

Надпреварата бе за дисциплини на басейн и на открити водни площи и се състоя за 17-и път.

Включиха се 13 отбора от цялата страна.

Дисциплините на басейн бяха: плуване под препятствия, извличане на манекен, хвърляне на спасително въже, плуване с плавници и буй.

Дисциплините на открити водни площи:
плажни флагове, спасяване с гребна лодка, хвърляне на спасителна топка в цел.

В турнира се наблюдаваше активно присъствие на деца от най-малките възрастови групи и новосформирани отбори по водно спасяване.

Всеки участник, получи грамота за участие в турнира, а призовата тройка от всяка дисциплина бе наградена с медал. За комплексното класиране, организаторите на турнира бяха приготвили предметни награди от партньора на БЧК- Speedo.

В отборното класиране тройката заеха отборите на Започни да плуваш (Бургас), Севлиево и София.

Останалите отбори бяха: - търновските Боляри, Етър 2000, местното спортно училище, варненските КПС  Черно море, Албатрос, Юлиян Русев, Благоевград, Русе, МВР-София, и Павликени.

И този път Български червен кръст даде възможност на състезателите от 12 до 17 години, заели призовите места в индивидуалното комплексно класиране от трите турнира през 2018-а да вземат участие в обучителен спортен лагер по водно спасяване.

Там те ще получат знания и умения за този спорт по международен стандарт.

Следващото първенство по водно спасяване, което предстои за състезателите е турнира „Млад спасител“ във Варна – от 9 и 11 август, където освен дисциплините на басейн ще се проведат и такива на море.