БГ EN

Голомеев вицешампион на Европа

Снимки: Gulliver Photos/Getty Images
10-08-2018 00:23 | Василен Димитров

Състезаващият се за Гърция Кристиян Голомеев стана европейски вицешампион на завършилото първенство по плуване в Глазгоу (Шотландия). Направи го в любимата си дисциплина 50 м св. стил, финиширайки за 21,44 сек.

Синът на един от големите ни спринтьори Цветан Голомеев и племенник на баскетболния ас Атанас Голомеев остана само на десета от златото.

25-годишният Кристиян направи малко по-слаб старт, но електрифицира скоростните си качества и единствен от конкурентите във финала плува по-бързо от полуфинала, регистрирайки поредния национален рекорд на Гърция.

Европейски шампион стана британецът Бенджамин Прауд с 21,34 сек. Подиумът оформи италианецът Андреа Вергани с 21,68 сек.

Най-добрата плувкиня на планетата за миналата година Сара Шострьом спечели четвъртия златен медал в Глазгоу, след като триумфира на 50 м бътърфлай. Шведската торпила, която е световната рекордьорка в дисциплината, финишира за 25,16 сек.

Шострьом беше избрана за плувкиня №1 на първенството. Британският лъв Адам Пийти е топсъстезателят при мъжете.

Златен хеттрик направиха още две от героините на европейското първенство.

Рускинята Юлия Ефимова бе безапелационна и в третата брустова дистанция -  50 метра. Единствена слезе под 30 сек. и взе титлата с 29,81 сек.

Италианката Симона Куадарела спечели третата си корона на 400 м стил с 4:03,35 мин. Преди  това 19-годишната кроулистка ликува на 800 и 1500 м св. стил.

Сънародничката на Куадарела Маргерита Панциера (на горната снимка) се позлати на 200 м гръб с 2:06,18 мин. - нов рекорд на шампионатите.

На традиционната за Унгария дисциплина 400 м съчетано Давид Веращо донесе четвъртата европейска титла за родината си и с нея прати на четвърто място в генералното класиране маджарите. Стана шампион с 4:10,65 мин.

Великобритания при мъжете и Русия при жените триумфираха в щафетите 4 по 100 м съчетано в последните два старта от плувната надпревара. Албионците триумфираха с нов рекорд на шампионатите от 3:30,44 мин.

Рускините победиха убедително с 3:54,22 мин. - също ново върхово постижение на шампионатите. С тази победа „сборная“ подпечата отборната шампионска титла по брой медали, а самото класиране оглавяваше от началото на шампионата в Глазгоу. Русия взе 26 отличия - 10 златни, 10 сребърни и 6 бронзови. На второ място е Великобритания с 24 (9,7,8), а на трето Италия с 22 (6, 5, 11). За „скуадрата“ това е най-доброто класиране в историята на шампионатите.

Първите три отбора всъщност бяха най-многобройните на първенството с по 44-43 плувци.

21 държави взеха медали в плувния комплекс „Толкрос“ Глазгоу, две от тях Балкански. Гърция е с две отличия. Румъния едно.