Андрей Демирев,
пратеник на
BGswim.com в Барселона
Снимки: LEN.EU

Сърбия продължава хегемонията си в Европа в мъжката водна топка, спечелвайки четвърта поредна титла.

На олимпийския комплекс „Пикорнел“ в Барселона триумфира над героично представилия се тим на домакина Испания чак при изпълнението на дузпите – 5:3 (7:7 в редовното време).

За Сърбия това е 23-а титла от 2001 година на големи форуми – олимпийски игри, световни и континентални шампионати.

В периода 2014-2017 г. записа серия от 9 корони поред, котано на полуфинал на мондиала в Будапеща през 2017-а без спряна от Хърватия.

Хърватия спечели бронза, след като се наложи над Италия 10:8.

Иначе в големия сблъсък Испания беше на прага да постави на колене суперотбора на Сърбия.

Домакините поведоха с 3:1 и 5:3, водени от опитните Фелипе Пероне и Блай Мараяч, но три последователни гола на Андрия  Пърлайнович, Милош Чук и Душан Мандич обърнаха резултата 5:6.

Великолепният испански вратар Дани Лопес Пинедо не позволи разликата да бъде увеличена и Алберто Мунарис възстанови равенството 7:7 в края на редовното време.

При лотарията на дузпите се наложи далеч по-опитният отбор на Сърбия (5:3) спечелил европейската титла за четвърти път поред.

Повтори се същият резултат между тези два отбора от финала на световното първенство в Рим през 2009 година, когато Сърбия пак се наложи след дузпи. Тогава в състава на „Ла Фурия“ бе Свилен Пиралков, който сега помощник треньор на отбора.

Единствената предишна поява на Испания в спора за европейското злато бе в Атина през 1991 г. Тогава тимът отстъпи на Югославия, чийто наследник се явява Сърбия.

Сега голмайстор на турнира стана Янис Фоунтулис (Гърция)  с 22 попадения.

Най-добър вратар е Даниел Лопес Пинедо (Испания), а MVP - Филип Филипович (Сърбия)