Знаете ли, че спортните натури са по-добри в работата си, съобщава електронното издание на BBC Worklife? Това е така, защото тези хора са дисциплинирани и физическата им форма влияе добре и на мозъчната им дейност и концентрация. Често тези, които от малки се занимават сериозно със спорт, бързо избират кариерата си и вървят методично по професионалния път. Според проучване на университета Корнел САЩ, хората се делят на две групи спрямо любимия си спорт и начина, по който той ги развива:
Спортове като ски, плуване, тичане, тенис, парапланеризъм са перфектни, ако искате да изградите лидерските си качества. Когато всичко зависи от собствените ви умения и възможностите за взимане на правилни решения, развивате чувството за отговорност до висша степен. Повечето милениуми (родените между 1980 и 2000 г.) са склонни да правят подобен избор на спорт. Специалистите съветват хората, които искат да изграждат себе си като лидери, все пак да не пропускат и хобита, които развиват отборния дух. Например пейнтбол, в който да бъдеш водач на отряда си, но да не забравяш, че носиш отговорност и за другите.
Екипните спортове са често избирани от социалните, но не много амбициозни хора. Това, което са открили Корнел САЩ е, че ако колеги се запишат заедно на спорт, това сплотява екипа и прави професионалната комуникация по-ясна. Служителите, обичащи отборни игри, са емоционално интелигентни и разбиращи. Те са проактивни и готови да работят двойно, ако колективът загуби инерция. Спортове като футбол, волейбол, дори и танци, са подходящи за изграждането на екипна мисъл дори извън игрището.
Каквото и да изберете, спортът сам по себе си ще ви освободи от стреса, след като ви накара да концентрирате ума си в друга посока. Ще повдигне креативността и способността за намиране на различни начини за решаване на проблеми. Не на последно място, ще повдигне нивата на ендорфина ви, без това да е обвързано с дълъг отпуск!