БГ EN

С 5 рекорда започнаха плувците ни на европейското (ОБНОВЕНА)

Йордан Янчев нправи рекорд и записа най-предно класиране от българите. Снимка: Ивелин Солаков
04-12-2019 13:45 | Василен Димитров

С пет рекорда започна българското участие на 18-ото европейско първенство по плуване на малък басейн, провеждащо се в шотландския град Глазгоу.

Седмина от осмината ни стартирали състезатели записаха до един лични постижения в откриващия ден на надпреварата.

Най-предното класиране – 12-о, направи Йордан Янчев на 400 м св. стил.

Състезателят на Божидар Граматиков подобри собствения си национален рекорд, финиширайки в последната най-силна серия за 3:42,40 мин.

По средата на дистанцията държеше в продължение на стотина метра преднината. Предишният рекорд на 18-годишния Янчев е от 3:43,10 мин, който постави на 16-и ноември в Скопие.

Влизането за финала затвори на 3:41,75 мин. британецът Дийн Томас. Най-бърз в пресявките бе италианецът Габриеле Дети с 3:38,16.

Антъни Иванов направи втория национален рекорд в Глазгоу.

На 100 м бътерфлай трениращият в САЩ търновец плува за 51,41 сек.

Завърши на 20-о място и три позиции от полуфинала и три десети, тъй като Русия имаше трима представители.

Близо до рекорда преди него плува и Йосиф Миладинов, финиширайки с 51,73 на 30- позиция. Времето му обаче е нов рекорд за старша възраст.

Топ 16 на 1,35 сек. затвори беларусинът Яухен Цуркин.

Предишният рекорд на Иванов бе 51,70 секунди от миналогодишното световно първенство в Китай (20 декември 2018).

Най-бърз в пресявките със слизане под 50 секунди – 49,88 сек., бе норвежецът Томое Женимото.

Диана Петкова подобри собствения си национален рекорд на 50 м бруст, регистрирайки 31,47 сек. С него записа 36-о място.

Предишният си рекорд от 31,71 сек. възпитаничката на Ботко Трендафилов постави на 19 октомври в Бургас.

Полуфиналите се затвориха на 30,72 сек.

При дебюта си на голямо първенство при мъжете 16-годишният Калоян Левтеров направи поредното си силно плуване в коронната си дисциплина 200 м гръб.

Подобри рекорда си за юноши старша с 1:56,08 мин., печелейки първата от четирите серии.

Финалът се затвори на 1:52,02 мин от израелеца Яков Томаркин.

Любомир Епитропов влезе в състезанието, плувайки заявеното си време на 50 м бруст – 27,92 сек.

Полуфиналите се заключи естонецът Мартин Аликве – 26,97.

Отреди му позиция. Най-бърз в пресявките беше холандецът Арно Каминга, направил фурор в Световната купа – 26,03 сек.

На 100 м гръб Габриела Георгиева стана втората българка, слязла под минута. Софиянката, за която това е второ участие на такъв форум, плува за 59,82 сек., завършвайки 22-а.

Националната рекордьорка Екатерина Аврамова, която се състезава за Турция, се класира за полуфинала с 12- време, финиширайки за 58,57 сек.

Резултатите следете ТУК

Лайв стрийм ТУК

----------

Абонирайте се за канала на спортното предаване СТУДИО СПРИНТ в YouTube

BGswim.com се появи в Интернет на 8 юни 2002 г. Бяхме първата и най-популярната плувна медия в България. Продължаваме да сме. Присъедини се към Фейсбук групата на BGswim.comза да научаваш новините около „сините“ и водните спортове.

Тагове: европейско първенство, Глазгоу, Антъни Иванов, Йордан Янчев, Йосиф Миладинов, Калоян Левтеров, Любомир Епитропов, Светлозар Николов, Габриела Георгиева, Диана Петкова