Защо пръстите на ръцете и краката ни се набръчкват когато са мокри?
Дълго време никой не обръщал внимание на този въпрос, смятайки че това се случва без никаква конкретна причина – просто кожата ни се просмуква с вода като гъба.
Но знаейки, че в еволюцията малко неща са случайни, група учени от независимата изследователска лаборатория 2AI Labs разкриха дълбокия смисъл на предизвиканите от вода гънки.
Учените забелязват някои объркващи факти:
Първо, кожата се набръчква само по върховете на пръстите и никъде другаде по тялото, така че не може да бъде просто страничен ефект на абсорбацията на вода от кожата.
Второ, предишни наблюдения показали, че увреждания на нервите в пръстите отнемат възможността за формирането на гънки, т.е. този процес се контролира от нервната система, а не от водата.
Според екипа изследователи начело с невробиолога Марк Чангизи бръчките по пръстите са „водоотливници": те са еволюционно решение, развило се за по-ефективното отливане на водата от пръстите ни, така че да осигури по-добър захват или по-стабилно стъпване в мокра среда.
Всъщност образуваните от вода гънки удивително приличат на водните дренажи, образуващи се естествено по планинските издатини.
Още един удивителен факт: времето, за което се появяват бръчките (около 5 минути) е изключително подходящо за живот в естествени мокра среда: достатъчно бързо, за да помогне в роса или дъжд, но не и твърде бързо, така че инцидентен контакт с вода (като например изяждането на плод) няма да го предизвика.
Във все още непубликувано изследване същият екип от учени установява, че умението на човек да хваща обекти в мокра среда действително се подобрява след появата на бръчките.
Следващата фаза в проучването на този еволюционен феномен е да се провери кои животни са развили подобно свойство.
BGswim.comсе появи в Интернет на 8 юни 2002 г. Бяхме първата и най-популярната плувна медия в България. Продължаваме да сме. Присъедини се към Фейсбук групата на BGswim.com, за да научаваш новините около „сините“ и водните спортове.