12 медала за българските триатлонисти от балканското първенство

Триатлон

През уикенда в Загреб се проведе балканското първенство по триатлон.  Българската асоциация по триатлон (БАТ) взе участие с разширен състав от 41 спортисти в различните възрастови групи. Активът на състава е 3 златни, 5 сребърни и 5 бронзови медала.

Шампиони станаха Александър Божилов при юношите до 17 год., Красимир Георгиев  при децата до 13 год. и Никола Киров в акватлона за деца под 9 год.

Сребърни медали извоюяваха Александър Божилов при юношите до 19год., Никол Колишева при девойките до 17 г., Степан Пантюхов и Десислава Лазарова – юноши и девойки до 15 г. и Иван Иванов в акватлона за деца под 11 г.

Първият подиум за България в дицсиплината „щафета-микс“ донесоха Анастасия Пейчева, Борислав Палашев, Александър Божилов и Никол Колишева – бронз. С бронзови отличия се окичиха също така Адриан Йонинов и Мира Георгиева при юношите и девойките до 17 г.,  Кристиана Пенкова и Кристиян Колев при юношите и девойките до 13 г.

В категория „Елит-жени“ националната шампионка Анастасия Пейчева завърши седма. При мъжете до 23 г. Борислав Палашев е десети, а Борис Андреев – 15-и.

„Основните ни цели за балканското първенство бяха да дадем шанс на колкото може повече деца да вземат участие в голям международен форум, а по-опитните състезатели значително да подобрят миналогодишните си времена и да спечелим повече медали – заяви Марио Илиев, председател на БАТ. – Щастливи сме, че с подкрепата на партньорите на Българската асоциация по триатлон успяхме да изпратим толкова разширен състав, като най-малкият ни представител бе едва на 8 години. Който се прибра у дома като шампион. В сравнение с  първото ни участие като отбор през 2021 г. резултатите и класиранията, които състезателите ни отбелязаха, са много по-добри. Бих искал да поздравя всички наши спортисти и техните треньори за добре свършената работа през този състезателен сезон.“