
Годината в басейна бе белязана от два големи финала на Антъни Иванов, оттеглянето на Таня Богомилова от поста генерален секретар на Българската федерация по плувни спортове, както и от фамозното плуване в ледените води на Антарктида на Петър Стойчев. „Меридиан Мач“ припомня тези най-значими събития за „синия“ ни спорт.
Постиженията на Антъни
На световното пъвенство в малък басейн в Китай най-добрият ни плувец Антъни Иванов записа втори планетарен финал при мъжете, рекорд на 200 м бътерфлай и общо 6 поправки на върхови постижения – три индивидуални (50, 100, 200 м бътерфлай) и три с щафетите (4 по 100 м свободен стил, 4 по 200 м св. стил, 4 по 50 м микс смесена).
В Ханжоу талантът се класира за финала на 200 м бътерфлай с шесто време – 1:51,81 мин. С този резултат той подобри собствения си национален рекорд в дисциплината. В заключителната битка Иванов остана осми.
През август състезателят на Николай Вакареев записа финал и отново осмо място на европейското първенство в Глазгоу – първият ни мъжки от 21 г. Нашето момче се целеше в медалите, но се оказа, че банският му бил прекалено тесен.
Иначе феновете му със сигурност дълго ще помнят 2017-а и фурора, който той предизвика с влизането в голямата осмица на света на 50-метров басейн в Будапеща. След това стана бронзов медалист на 200 м бътерфлай на планетарния шампионат за юноши в Индианаполис.
Веднага след Коледа лети за САЩ. Иванов трябваше да учи в Университета Оубърн, щата Алабама, но го смени с този във Вирджиния. Направи го, за да последва треньора Серхио Лопес, работил със звезди като Кейлъб Дресъл, Райън Мърфи, Фелипе Лима и Бруно Фратус.
В Китай и една от представителките ни при дамите счупи рекорд. Диана Петкова подобри националното постижение на 100 м съчетано за жени. 18-годишната пловдивчанка финишира 22-ра в сериите с време 1:01,75 мин. и подобри собственото си постижение от 1:02,09, поставено преди два месеца в Стара Загора.
В крайна сметка при дебюта си на мондиал за мъже и жени на малък басейн Петкова остана на пет десети от полуфинала Диана бе част и от смесената щафета на България на 4 по 50 м съчетано, която също постави национален рекорд. Габриела Георгиева, Любомир Епитропов, Антъни Иванов и тя финишираха 18-и с време 1:43,57 мин. При едва втората ни щафета в историята на шампионатите в този формат нашите изпревариха 29 държави.
Тук е мястото да отбележим и шестото място на Диана на Младежките олимпийски игри в Буенос Айрес на 50 м. св. стил.
На европейското в Глазгоу през август имахме и друг повод за гордост. Габриела Георгиева постигна най-големия успех в кариерата си, завършвайки на 11-о място на 200 м гръб софиянката финишира за 2:13.19 мин. в първа полуфинална серия, което бе достатъчно за престижното класиране.
След 16 години Богомилова сдаде властта
В началото на април тази година Таня Богомилова напусна поста на генерален секретар на федерацията след 16 години на тази позиция. Замени я Димитър Бобев. Общото събрание преизбра Георги Аврамчев за председател на централата.
Двамата получиха единодушна подкрепа от всичките 96 делегати, представители на клубовете към БФПС.
Бобев е дългогодишен треньор на представителния отбор на Хърватия по плуване. Единствената ни олимпийска шампионка в този спорт пое отговорността за плувните ни спортове в труден момент, но подкрепи всички подразделения и като цяло оценката за нейната дейност трябва да е положителна.
Относно инфраструктурата, касаеща спорта, през май в Бургас бе открит комплекс „Парк Арена“. Разполага с басейн с олимпийски размери. С дълбочината си от 2 до 3 метра и дължина от 50 метра, той отговаря на изискванията на международната федерация ФИНА, както и на Европейската плувна лига (ЛЕН).
В него може да се провеждат състезания от най-висок ранг по плуване, водна топка и синхронно плуване.
Пред Стойчев е само… Северния полюс
Българското плуване се прочу чак на Антарктида. Поводът бе Петър Стойчев , който спечели първото в историята състезание по плуване в ледените води на петия по големина континент.
В конкуренцията на 15 плувци от 9 държави българинът финишира пръв с близо минута преднина преди останалите. Състезанието се проведе в близост до остров Трините в залива Микелсон Харбър. Плуването беше с дължина 1000 метра, които Стойчев измина за 11:08.31 мин.
„Това е една от най-големите победи в цялата ми кариера“, каза след финала 42-годишният българин, който иска да покори и Северния полюс. Стойчев е носител на десетки медали и е първият българин, приет в Международната зала на плувната слава на САЩ. Церемонията се състоя през май във Форт Лодърдейл, Флорида.
Исполинът от Родопите се нареди до именити плувци кат Майкъл Фелпс и Марк Шпиц, а с него бяха почетени и Натали Коулин (САЩ), Ребека Адлингтън (Вбр), Либи Трикет (Авл), Аманда Биърд (САЩ) и др. В своя кът в залата българинът остави четири плувни шапки, с които е постигнал някои от големите си успехи, както и официалната фланелка на българските олимпийци от Игрите в Пекин 2008.
След завръщането си от Антарктида Стойчев, който държи и рекорда за най-кратко преплуване на протока Ламанш, даде обещание, че ще дари банските, очилата и шапката от леденото плуване на Музея на спорта в София.
–––-
BGswim.com се появи в Интернет на 8 юни 2002 г. Бяхме първата и най-популярната плувна медия в България. Продължаваме да сме. Присъедини се към Фейсбук групата на BGswim.com, за да научаваш новините около „сините“ и водните спортове.