
Неизвестен до съвсем скоро беше фактът, че първите три официални държавни шампионата по плувен маратон – през 1949, 1950 и 1951 година, са се провели в Бургас. Досега се приемаше, че надпреварата като републиканско първенство е стартирала в открити води в началото на 60-те години край Варна.
Светлина върху този факт хвърля специализираният брой на списание „Плуване & Водна топка“, който изцяло е посветен на темата „Плувните спортове в Бургас – начало и настояще“.
Списанието бе представено на пресконференция в Община Бургас, в която участваха кметът Димитър Николов, зам.-кметът Диана Саватева, Николай Кръстев – директор на редакционния съвет и Василен Димитров – главен редактор на изданието.
В „Плувните спортове в Бургас – начало и настояще“ на 48 цветни страници авторите представят непознати и непубликувани информации и снимки от историята на този спорт в Бургас. Има и представяне на плувните клубове и на клубовете по водна топка в общината.
„Без басейн и само с тренировки в морето Бургас е отборен шампион по плуване на България през 1946 година“, отбеляза Николай Кръстев. Той допълни, че морският град има много и впечатляващи рекордьори в началните години на родното плуване. Общият брой на рекордите на бургазлии от 1940 до 1956 г. е 19.
Някои от непубликуваните факти до момента авторите събират от статистическата книга, в която на ръка от Иван Кръстев – Вантата (на практика първият статистик на българското плуване) са добавяни поставените в плувните състезания рекорди от 1932 до 1956 г. Информации и снимков материал предоставят различни клубове и ветерани във водните спортове от Бургас. Специалното издание е плод на едногодишен труд на авторите и на техни изследвания в архиви, стари вестници и библиотеки.
„Бургас има най-добрата спортна база в страната за плуване и водна топка, която е развита основно в последното десетилетие. Има 8 плувни клуба и 3 по водна топка със знаещи и можещи треньори. Градът е имал и има личности в плувните спортове. Резултатите го доказват“, заяви още Кръстев.
На пресконференцията имаше представители на почти всички клубове, а сред гостите беше и световният рекордьор по 12-часово плуване в 50-метров басейн и преплувалият от край до край Бургаския залив Цанко Цанков.
„Вижда се, че далеч във времето Бургас е имал изключително силни имена и като клубове, и като индивидуални шампиони. Тези традиции е хубаво като част от бургаското плувно самочувствие да ги предадем и на младите състезатели. Затова Община Бургас ще продължи да подпомага презентирането на тази наша спортна гордост“, каза кметът Николов.
Обмисля се идея в модерния плувен комплекс „Парк Арена ОЗК“ да се оформи специален кът, където да бъдат експонирани снимки, документи и други предмети, свързани с историята на водните спортове в Бургас.
-
Жилавата традиция на плувните спортове в Бургас
-
Спортните плувни басейни на Бургас
-
Големите плувни събития в Бургас
-
Как морето ражда шампиони и как през 1946 г. „ЛБ-45“ (Бургас) става отборен шампион по плуване на България само с тренировки в пристанището
-
Първият мач по водна топка се играе на 11 юни 1950 г. в морето до Стария мост
-
Бургас приема първите три официални държавни първенства по плувен маратон през 1949, 1950 и 1951 г. по трасето от остров Св. Анастасия до Моста
-
19 републикански рекорда в най-романтичния период на бургаското плуване
-
Черноморец
-
Бриз
-
Метропол
-
Акулите
-
Нефтохимик
-
Започни да плуваш
-
КВС Бургас
-
Победа
-
Нептун
-
Черноморец
-
Арена и КВС Бургас
-
Руси Сяров
-
Христофор Ройдев
-
Мария Чалъкова
-
Георги Михалев
-
Георги Палазов
-
Жанет Ангелова
-
Цанко Цанков